top of page
 • מי יכול להשתתף בניסויים?
  אלא אם צוין אחרת אנחנו מקבלים בברכה כל אדם מעל גיל 18 ומתחת לגיל 45 . משום שמחלות נוירולוגיות או פסיכיאטריות ותרופות נוירולוגיות ופסיכיאטריות עשויות לשנות את דפוסי הפעילות במוח, לניסויים ב EEG לא ניתן לקבל משתתפים/ות אשר יש להם אבחנה פסיכיאטרית או נוירולוגית (לדוגמה – הפרעת קשב מאובחנת) או אשר נוטלים תרופות פסיכיאטריות או נוירולוגיות . אלא אם צוין אחרת לא נוכל לקבל משתתפים אשר חוו שבץ מוחי, אפילפסיה או פגיעה מוחית בעבר. לפירוט מלא ראה את הסעיף הבא. לניסויים ניתן לקבל רק משתתפים עם שמיעה תקינה וראיה תקינה או מתוקנת (על ידי משקפיים או עדשות מגע). חלק מהניסויים אינם מתאימים לאנשים אשר מרכיבים משקפיים מסיבות טכניות ולכן יש לשים לב לפרטים אלה כאשר מתאמים ניסוי. חלק מהניסויים עוסקים בעיבוד שפתי ולכן לא יתאימו למשתתפים/ת שלא דוברים עברית ברמת שפת אם. אנחנו מעודדים משתתפים/ות פוטנציאליים/ות שאינם בטוחים שהם מתאימים ליצור קשר עם המעבדה במייל.
 • מה הקריטריונים להפרעת קשב או הפרעה פסיכיאטרית, מה הם תרופות פסיכיאטריות או נוירולוגיות?"
  מצב בו ישנה אבחנה תקפה, בעת הנוכחית, של הפרעה נוירולוגית או פסיכיאטרית על ידי פסיכולוג, פסיכיאטר או נוירולוג. ברוב המקרים ניתן להשתתף בניסויים במקרה של הפרעת קשב אשר אובחנה בילדות וחלפה, כאשר בבגרות האבחנה כבר אינה קיימת, ואין סימפטומים או טיפול תרופתי בתקופת הבגרות. תרופות פסיכיאטריות או נוירולוגיות הינן תרופות המשפיעות על המוח וניתנות כטיפול להפרעות נוירולוגיות או פסיכיאטריות, לדוגמה: ריטלין (ותחליפים דומים כמו אדורל, קונצרטה וכו) או ציפרלקס, זנקס וכו. שימוש בעבר בתרופה מסוג זה בצורה נקודתית ולא מתמשכת, ולא ב24 שעות בהן מתרחש הניסוי אינו פוסל מהשתתפות. שוב אם ישנו ספק בנושא זה ניתן להתייעץ עם צוות המעבדה במייל.
 • מה ניתן לקבל בתמורה להשתתפות בניסוי?
  תשובה: ניתן לקבל נקודות קרדיט של המחלקה לפסיכולוגיה (ביחס של 4 נקודות לשעה) או תשלום כספי (40 ₪ לשעה בניסוי EEG). בנוסף לשכר בסיס זה, כאשר מצוין במפורש בדף הניסוי במערכת הניסויים, יש ניסויים המציעים בונוס כספי אשר הינו בנוסף לתשלום הבסיס.
 • איך מקבלים את התשלום עבור השתתפות בניסוי?
  במזומן, מיד לאחר סיום הניסוי.
 • איך ניתן להירשם לניסויים?
  ניתן להירשם לניסויים במערכת הניסויים של האוניברסיטה בקישור הזה. סטודנטים של האוניברסיטה העברית, אשר אינם רשומים למערכת, יכולים להירשם בקלות למערכת באמצעות לחיצה request account (בקש ססמה) ורישום מהיר באמצעות המייל האוניברסיטאי. לאחר הרישום יהיה ניתן לראות ולהירשם לכל הניסויים של המחלקה לפסיכולוגיה בקמפוס גבעת רם ובהר הצופים. מומלץ לקרוא את התיאור של הניסוי ולוודא שהניסוי אכן מתאים לפני הרישום.
 • האם אנשים אשר אינם סטודנטים של האוניברסיטה יכולים להשתתף בניסויים?
  בהחלט, אך הרישום לניסוי לא יוכל להתבצע דרך המערכת אלא ישירות מול המעבדה במייל.
 • האם ניתן לבטל הרשמה לניסוי?
  לרוב הניסויים יש מכסה מוגבלת של משתתפים שניתן לקבל בכל חלון זמן וכאשר נרשמים לניסוי יש בכך התחייבות כיוון שתופסים מקום של נבדקים פוטנציאלים אחרים. כמובן שישנם מקרים בהם יש צורך לבטל את הניסוי ואין בעיה לעשות זאת עד 24 שעות לפני הניסוי דרך המערכת. במידה וישנו צורך לבטל את הניסוי ב24 שעות שלפני מועד הניסוי יש ליצור קשר עם המעבדה במייל בהקדם האפשרי. יש לנקוט בכל האמצעים האפשריים על מנת להימנע ממקרים כאלה.
 • מה צפוי להתרחש בניסוי EEG? האם ישנן סכנות פוטנציאליות או כאב בפרוצדורה?
  EEG הינו מכשיר המאפשר לנו למדוד פעילות חשמלית המיוצרת על ידי המוח בצורה שאיננה פולשנית, אלא על ידי מדידה של המתח החשמלי הנמוך שעובר דרך הקרקפת. בניסוי EEG אנו מרכיבים כובע על ראשו של המשתתף/ת. בכובע יש חורים אליהם אנחנו מכניסים ג'ל ומעליהם מחברים אלקטרודות. האלקטרודות אינן נוגעות ישירות בראשו של המשתתף/ת אלא רק דרך הג'ל המוליך. הג'ל הוא בעצם מי מלח בצורת ג'ל אשר איננו גורם לרגישות אלרגנית. האלקטרודות הינן פאסיביות ואינן מחשמלות, אינן משדרות קרינה מכל סוג, או גורמות לאי נוחות מסוג כל שהיא. התהליך של הרכבת האלקטרודות לוקח כחצי שעה (עליה מקבלים תשלום כמובן) ונעשה ברגישות רבה ואיננו אמור לגרום לאי נוחות או כאב כלל. לעיתים כובע הEEG מעט הדוק, דבר שיכול לגרום לכך שיישארו סימני לחץ קלים על המצח במשך מספר דקות (עד כחצי שעה) אשר חולפים מעצמם. בסוף הניסוי נשטף ראשו של המשתתף על מנת להסיר את שאריות הג'ל. הניסויים לרוב דורשים להתרכז לאורך זמן ולהימנע מתזוזות, דבר זה עשוי לגרום חוסר נוחות לחלק מהאנשים.צוות המעבדה רגיש לנושא זה ומנסה לסייע בכל דרך ואנחנו דואגים להפסקות מדי מספר דקות כדי לצמצם את אי הנוחות. כמו כן, ישנה אפשרות להפסיק את הניסוי בכל עת.
 • מה קורה במידה והניסוי מעורר אי נוחות במשתתף, האם ניתן להפסיקו באמצע?"
  אנחנו נוקטים במירב המאמצים כדי שהמשתתפים בניסויים יחושו בנוח בכל שלבי הניסוי. במידה ויש צורך להפסיק את הניסוי באמצע מכל סיבה, המשתתף/ת יכולה לבקש להפסיק את הניסוי בכל שלב ולקבל את התגמול עבור הזמן החלקי בו השתתף/ה. אנחנו נוקטים במירב המאמצים כדי שהמשתתפים בניסויים יחושו בנוח בכל שלבי הניסוי
 • האם יש להתכונן לניסוי בצורה מסוימת?
  בניסויי EEG יש להגיע לניסוי עם שיער נקי ויבש, ללא קרם או ג'ל, על מנת לאפשר רישום של EEG. כאשר ישנו חומר על השיער כמו ג'ל או קרם לשיער הדבר גורם להפרעה ברישום ולכן לא יהיה ניתן לבצע את הניסוי. כמו כן הניסוי דורש ריכוז לאורך זמן ולכן מומלץ להגיע לאחר מנוחה קלה.
 • מהו עוקב תנועות עיניים? האם יש סכנה או כאב בהשתתפות בניסוי הכולל עוקב תנועות עיניים?
  עוקב תנועות עיניים הינו מצלמה אשר מצלמת מרחוק את העיניים של הנבדק ומאפשרת לנו להבין לאן הסתכל המשתתף בכל נקודה בזמן. על מנת להקל על הנבדק להמנע מהזזת הראש, בחלק מהמקרים הנבדקים מניחים את הסנטר על תומך סנטר. . בלי קשר למעקב אחרי תנועות העיניים, לעיתים התבוננות ממושכת במסך המחשב במהלך הניסוי גורמת לאי נוחות או התעייפות של העיניים ולכן מתאפשרות מנוחות במהלך הניסוי וניתן להפסיקו בכל נקודה בזמן במידה וישנה אי נוחות. משתתפים/ות המרכיבים משקפיים אינם יכולים להשתתף בניסוי כזה כיוון שהמשקפיים מקשות על צילום העין, אך ניתן להשתתף עם עדשות מגע.
bottom of page